Oficjalny serwis miasta Jastrzębie-Zdrój

Konsultacje Jastrzębie-Zdrój

zaloguj rejestracja

Przywracamy blask OWNzakończona

Szanowni Państwo,

na przełomie marca i kwietnia 2015 r przeprowadziliśmy badanie opinii mieszkańców dotyczące zagospodarowanie terenu OWN. Badani odpowiadali w formie papierowych ankiet.  Teraz zwracamy się do osób korzystających z internetu z prośbą o podzielenie się opinią w kwestii kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu OWN. Uzyskane informacje umożliwią zapoznanie się z Państwa opiniami, jak również pomogą w pracach projektowych związanych
z nadaniem nowego kształtu tej części miasta, możliwie najbliższego oczekiwaniom jastrzębian.

Obecnie teren Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego, będący niegdyś miejscem wypoczynku i rekreacji mieszkańców miasta i okolic jest zaniedbany, zdegradowany, a obiekty kubaturowe (estrada wraz z widownią, budynek gospodarczo-użytkowy) znajdują się w złym stanie technicznym. W dobrym stanie zachowane są jedynie główne ciągi piesze, pozostałe są nieuregulowane i nieuporządkowane, brak jest odpowiedniej ilości miejsc postojowych i właściwego dojazdu. 

Planowany do zagospodarowania teren byłego Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego składa się głównie z następujących działek:

1459/29 – o powierzchni 0,77 ha – własności Skarbu Państwa będący w dyspozycji Miasta Jastrzębie-Zdrój,

1654/13 – o powierzchni 0,34 ha – własności Skarbu Państwa będący w dyspozycji Miasta Jastrzębie-Zdrój,

738/21 – – o powierzchni 0,77 ha – własności Skarbu Państwa będący w dyspozycji Miasta Jastrzębie-Zdrój,

Finansowanie

Urząd Miasta podjął działania zmierzające do pozyskania środków na rewitalizację terenu Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego. Pojawiła się możliwość pozyskania środków z Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska – Rzeczpospolita Polska 2014-2020. Zakres naszych działań obejmie rewitalizację terenu OWN z uwzględnieniem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego. Wykorzystanie akcentu górniczego jest wymogiem programowym tzw. wspólnym mianownikiem dla projektów z obu stron granicy. W przypadku otrzymania dofinansowania program realizować będziemy wspólnie z naszymi miastami partnerskimi z Czech: Karwiną i Hawierzowem.

Krótka historia OWN

Zagospodarowanie naturalnego kompleksu leśnego na teren rekreacyjny rozpoczęto w połowie lat 70. Inwestorem i wykonawcą była KWK „Moszczenica”. Znaczna część prac powstawała rękami górników w ramach tzw. dnia czynu partyjnego. Wybudowano m.in. amfiteatr, basen, pawilon gastronomiczny, korty tenisowe, wygospodarowano alejki spacerowe. Na terenie OWN organizowano liczne imprezy, które odbywały się od początku maja do końca września
w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Po zmianie ustroju Państwa kopalnia „Moszczenica” pozbyła się obiektu, gdyż okazał się nierentowny. W 1992 r. OWN został wynajęty spółce „Beno”, a rok później przeszedł w ręce Komisji Zakładowej „Solidarność’80” KWK „Moszczenica”. Jak się okazało, żaden
z dzierżawców nie był w stanie utrzymać obiektu. W rezultacie na przestrzeni lat, mimo doraźnych remontów, ośrodek zamieniał się w ruinę na oczach mieszkańców.

Prosimy o Państwa propozycje zagospodarowania określonego powyżej obszaru.

15 opinie pod tą konsultacją

zaloguj się aby dodać opinię

Opinie

avatar
Tajna Tania - ponad 4 lata temu

W końcu! Proponuję basen :)

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Mateusz Brocki - ponad 4 lata temu

Witam

Na sam początek zanim zostanie zatwierdzony "wielki plan działania" proponuję po prostu posprzątać ten teren i delikatnie go odświeżyć, tak by każdy mógł z niego już teraz skorzystać... myślę tutaj o odświeżeniu ławek - nowych deskach, posprzątaniu piasku gdzie grano w siatkówkę i ewentualnym nawiezieniu nowego... naprawieniu ogrodzenia basenu, by nikt sobie krzywdy nie zrobił... wystarczy kilka prostych huśtawek skręconych z belek i opon na łańcuchu, piaskownica dla dzieci, kilka wkopanych opon... naprawienie oświetlenia.... i zabezpieczenie dostępu do wody....

To tak na początek... a piszę dlatego, że ostatnio mieliśmy okazję ze znajomymi skorzystać z parku w Zabrzu gdzie obok deptaku pośrodku lasu jest najzwyklejsza ogromna polana... ot zwykła trawa i kilka ławek z bali ze stołami... ludzie sami się tam gromadzą... jedni przynoszą koce by wygrzać się w słońcu.. inni przyjeżdżają na rowerach... wiele osób przynosi turystyczne grille by kulturalnie spędzić czas.. widać mnóstwo rodzin szukających zieleni w środku miasta... Ludzie potrzebują takich miejsc...

Proponuję zatem na początek posprzątać :)

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Aleksandra Sashka Michajluk - ponad 4 lata temu

Basen otwarty, plac zabaw dla dzieci, boisko do koszykówki czy siatkówki, kajaki, rowerki wodne, jakaś wakacyjna kawiarenka, wszystko co jest teraz ale niszczeje. To miejsce jest idealne do festynów i rodzinnego grillowania. Miejsce do opalana czy zrobienia pikniku jest, no i fajnie by było gdyby właściciele swoich czworonogów sprzątali, by przykrych niespodzianek nie spotykać :) także myślę że takie specjalne kosze na odchody też będą mile widziane :)

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Anna Gębala - ponad 4 lata temu

Zgadzam się z Mateusz Brocki. Sam porządek daje już niezłe wrażenia estetyczne, nie trzeba od razu cudów na kiju.
OWN latem cieszy się zainteresowaniem osób opalających się (ze mną włącznie) - i dobrze, bo niewiele jest miejsc w Jastrzębiu, gdzie w niedużej odległości od miasta można zaznać radości z trawy. Tylko, żeby ta radość była prawdziwa, przydałoby się tę trawę czasem przystrzyc, nie zaszkodziłby też chociażby toitoi (w centrum Ustronia stoi takowyż i świetnie się sprawdza). Koniecznością są dla mnie w tym miejscu również pojemniki na psie odchody i - co ważniejsze - egzekwowanie utrzymania czystosci w tym zakresie.

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Michał Kowalski - ponad 4 lata temu

Na działce 1654/13 dobrze byłoby zrobić może nie basen, bo z tego co wiem to są rygorystyczne wymogi, ale np. fontannę lub coś jak jacuzzi na świeżym powietrzu. Po prostu coś dla ochłody. Do tego mały placyk, ławeczki i np. coś takiego do poleżenia - http://bit.ly/1HJVw3j lub http://bit.ly/1AMVESo lub http://bit.ly/1cwU8Iz
Teren zielony między aktualnym basenem a amfiteatrem nieco zrównać i posiać zieloną trawkę do leżenia i opalania się. Gdzieś też fajnie byłoby zasadzić (o ile to możliwe) duże drzewa np. jak tu - http://bit.ly/1cwU8Iz żeby można było sobie w cieniu usiąść.
Sam amfiteatr nie wiem czy remontować, bo w zasadzie mamy miejsce do impreza - park, stadion, placyk przed kinem.
Na pewno przydałoby się miejsce na grila! Takie rzeczy są bardzo popularne w Australii - na przykład: http://bit.ly/1SV6j3e Jakieś zadaszone miejsce z piecem, ławeczkami, stolikami gdzie każdy mógłby sobie zrobić kiełbaskę, ziemniaczki. To byłoby fajne miejsce gdzie mieszkańcy by się integrowali przy posiłku.
Trzeba by też zrobić coś dla dzieci. Plac zabaw jest oklepany trochę, trzeba by się wysilić żeby to było coś ciekawszego. Może coś z żywopłotem? Zameczek, labyrynt itd. - http://bit.ly/1IbzyZA Do tego jakieś naturalne rzeźby np. http://bit.ly/1FSQoM9 Całość mogła by nawiazywać do historii Jastrzębia (zamek, uzdrowisko, kopalnie, Witczak, czarny jastrząb itd.)
Siłownia na świeżym powietrzu? Czemu nie, pewnie by ludzie korzystali w takim miejscu. Ale może żeby miała inny kształt niż te które są teraz, np. http://bit.ly/1Jp948s Fajnie byłoby też zrobić wypożyczalnie rowerów w tamtym miejscu. Ścieżka rowerowa jest niedaleko więc nie byłoby problemów.
Żeby zadbać o środowisko można by gdzieś na uboczu zrobic coś takiego http://bit.ly/1dL3IsI
To co na pewno trzeba zrobić to porządny dojazd do OWN-u bo te drogi które są to tragedia. I wiadomo - parking. Większość ludzi i tak pewnie przychodzić będzie na nogach ale Ci co mieszkają dalej zapewne przyjadą samochodem.
Do tego porobić ładne ścieżki ale na pewno nie betonowe.

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Rafał Tymiński - ponad 4 lata temu

Spora rzesza zwolenników aktywnego spędzania czasu tęskni za boiskiem do plażówki. Ta mała imitacja plaży przy dawnym basenie w ostatnich latach świetności OWN-u przyciągała sporo młodzieży do wspólnej zabawy. Turnieje, zawody, frywolne mecze będące uciechą dla spacerujących gapiów, plażówka, beach soccer, frisbee... Jedyne czego naprawdę brakowało to wysokie łapacze na piłkę i ogrodzenie dla psów. Bose wypady po piłkę schowaną pod pokrzywami w mule pamięta każdy :) Nie wymagałbym nawet stałej instalacji z siatką, bowiem poprzedni schemat czyli odbieranie siatek, linii i antenek u dozorcy robiło robotę i mało tego! O to się dbało! :) To moja propozycja, granie między blokami i klepanie piłką o elewacje męczy mieszkańców :). Tym bardziej, że mieszkańcy ulic Małopolskiej, Beskidzkiej czy osiedla "domków" nie posiadają u siebie żadnych porządnych obiektów sportowych (boisko przy SP 9 zasypane ostrymi kamieniami i żwirem się nie liczy prawda?).

PS. Jak wygląda kwestia przynależności miejscowych stawów? Odpada możliwość i zagospodarowania? Jakieś kładki, ławeczki i inne cudeńka do moczenia się były by niezłym pomysłem na upalne dni. Kiedyś i rowerkiem wodnym można było popedałować, a teraz Panie...

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Danuta Radomska - ponad 4 lata temu

Na osiedlu VI nie ma ani jednego obiektu sportowo-kulturalnego. OWN może stać się takim miejscem. Oprócz infrastruktury, o której jest już wspomniano, można dodać jeszcze skatepark. Co prawda w Jastrzębiu mamy już przynajmniej jeden, ale z Szóstki na Graniczną to trochę za daleko.
Niezależnie w jakim kierunku rozwinie się plan zagospodarowania OWN, trzeba by pomyśleć także o animatorach. Samo postawienie sprzętu, odświeżenie ławek i boisk nie zda się na wiele, jeśli nie będzie gospodarza. Ktoś powinien dbać i o sprzęt oraz otoczenie, i o organizowanie zajęć. Skoro są streetworkers ( ludzie pracujący na ulicy), to w przypadku OWN przydałby się parkworker.
Widzę dwie grupy, które mogą być szczególnie zainteresowane rewitalizacją OWN – młodzież, która nie ma swojego miejsca na osiedlu i emeryci, którzy zdaje się są w podobnej sytuacji. Skoro w każdym ogrodzie działkowym znajduje się świetlica, to dlaczego nie miałoby powstać podobne miejsce na OWN? Co ma robić młody człowiek na „szóstce” po szkole? Lub emeryt? OWN to Ośrodek Wczasów Niedzielnych, ale niedziele są nie tylko latem.
I jeszcze jedno – potrzeba osoby lub osób z pomysłem. Od kilku lat obserwuję jak rozwija się ośrodek Wesołe Koniki w Warszowicach. Jest tam i restauracja, i miejsce, gdzie zwykle pełno jest rodzin z dziećmi. Inny przykłady to Miasteczko Westernowe Twinpigs w Żorach lub Dream Park w Ochabach. Wszędzie coś się dzieje. Dlaczego więc musimy wyjechać z Jastrzębia, aby miło spędzić czas i wydać trochę pieniędzy na rozrywkę?

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Beata Fiuczek - ponad 4 lata temu

Ja proponuję zrobić coś na styl ośrodka Paprocany w Tychach http://mosir.tychy.pl/o_obiekcie_5.html

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Kamil Gawor - ponad 4 lata temu

Mieszkam na ul. Małopolskiej czyli rzut beretem od OWNu. Często tam bywałem za młodu na basenie, na zabawach z rodzicami. Moim zdaniem basen na świeżym powietrzu już mamy, więc nie ma potrzeby budowania tam następnego. Miejsce na kryty też by się znalazło gdzieś indziej. Warto żeby na 'Nowym OWNnie' znalazł się prawdziwy amfiteatr. Jestem zwolennikiem kabaretów więc chętnie kabarety bym tam pooglądał. Na scenie mogłyby się odbywać koncerty tak jak np Muzyczne Środy. Staw jest troszeczkę mały, ale jakieś molo fajnie by wyglądało. Do tego rowerki wodne, kajaki. Co do reszy to chętnie bym tam zobaczył park, ławki, fontannę z prawdziwego zdarzenia (nie taką jak ta karykatura w Zdroju). Można było by pomyśleć o jakimś parku naukowym np. o tematyce górnictwa jak to zrobili na Campusie w Rybniku. Na pewno mogłaby tam się znaleźć jakaś kawiarenka, w której można by było zjeść lody.

Chciałbym podjąć jeszcze jeden temat. Otóż w 2008 roku na OWNie była świetna wioska piwna z okazji EURO2008. Można było się tam przejść, obejrzeć mecz ze znajomymi, napić się piwa. W 2016 roku odbędzie się kolejna edycja EURO więc taka wioska piwna byłaby dobrym pomysłem dla kibiców piłki nożnej.

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Paulina Bergolc - ponad 4 lata temu

Mieszkam tu 23 lata i pierwszy raz słyszę o takim czymś jak OWN, fajnie było by zobaczyć to miejsce takie jakie było w latach 70. Nie unowocześnione tylko w stylu lat 70. A najważniejsze żeby powstał tam basen przydał by się jeszcze jeden odkryty w Jastrzębiu bo ten w zdroju jest przepełniony. Mogła by tam powstać też sauna albo komora lodowa.

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Ratujcie Miasto - ponad 4 lata temu

Podzielam opinie Mateusza Brockiego, doprowadzić to miejsce do prządku. Zrobić miejsca na grilla, ognisko. Kilka takich miejsc pozwoliło by sprowadzić tam ludzi. Przy każdym kosze i egzekwować wysokimi karami tych co śmiecą. Pozwolić wypić tam piwko. Fajnie byłoby wyczyścić ten staw tak, aby można stworzyć kąpielisko i ewentualnie sztuczną plażę. Na wakacje praca dla ratowników jak znalazł. Oczywiście place zabaw dla dzieci. Teren jest usytuowany na górce więc z 2 małe ścieżki do downhillu. Amfiteatr też nie jest złym pomysłem zapraszanie kabaretów wieczorami, czy koncerty jastrzębskich zespołów i jeden dzień w tygodniu kina letniego. Ostatnie takie miejsce w Jastrzębiu trzeba zainwestować i szanować bo jak nie teraz to nigdy.
Pozdrawiam

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Weronika Murawska - ponad 4 lata temu

Jak najbardziej przydałoby się jakieś miejsce na grilla, bo na blokach jest ciężko. Dobrym pomysłem byłoby też kino letnie. Kabarety, koncerty miejscowych kapel - jak najbardziej za!

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Mateusz Kania - ponad 4 lata temu

Według mnie basen na powietrzu to chybiony pomysł bo już taki jest w Zdroju. Osobiście bym zagospodarował teren jako miejsce plenerowe gdzie można wypić piwo zrobić ognisko itp. bez konsekwencji karnych (oczywiście pod warunkiem zachowania czystości i kultury) oraz zrobił muszlę koncertową gdzie będzie można organizować festiwale (coś ala Reggea Festiwal we Włodzisławiu) co by napędziło również miasto bo takie imprezy napędzają miasto.

pokaż odpowiedzi (1)
avatar
Krzysztof Piotr - ponad 4 lata temu

Wszyscy piszą - nie basen. A dlaczego nie ? Kiedy był basen, nie można było wolnego miejsca znaleźć, tylu było "miłośników OWN". Nie przeszkadza przy okazji zorganizować trawników , grilowania, ławek, uporządkować zbiornik wodny, przywrócić bufecik ? Tak jak kiedyś wszystko mogło funkcjonować, tak teraz mamy o wiele więcej możliwości. Chyba że miasto cofa się z rozwojem i umiejętnościami.

pokaż odpowiedzi (0)
avatar
Rafał Rosłaniak - ponad 4 lata temu

Basen to za dużo, proponuję wodny plac zabaw (wzór: Tychy Paprocany). Dodatkowo jakieś ścieżki rowerowe po leśnych terenach (wzór: Wodzisław Śląski - Balaton). Ścieżki rowerowe doprowadzić w kierunku OWNu. To miejsce za wiele nie potrzebuje. Teren do ochłodzenia, teren do wylegiwania się na słońcu, miejsca dla osób aktywnych: boisko do siatkówki albo nawet dwa boiska, ścieżki do biegania czy jazdy rowerem. Do tego jakaś kawiarenka z ubikacjami i w sumie tyle.

pokaż odpowiedzi (0)